Information om rejsemål?

Posted by on maj 11, 2014 in Rejser, ferie og fritid | 0 comments

Information om rejsemål?

Nu er det jo ikke nogen særligt vanskelig opgave at finde rundt i en eller anden lufthavn, uanset hvor stor den er, og uanset hvor i verden, den ligger, bemærkede en af mine kolleger, Bent, lidt tørt, da vores yngste medarbejder på lageret, Morten, gav udtryk for, at han havde lidt sommerfugle i maven ved tanken om den tre måneder lange rejse, han skal af sted på om et par uger.

Du har da mere grund til at være lidt betænkelig ved din sikkerhed, når du rejser rundt i de mere eller mindre lovløse starter i Sydamerika, fortsatte Bent, for det med lufthavnene er da det mindste problem, for du kan være sikker på, at skilte og den slags også findes på engelsk.

Morten fortalte, at han skulle starte med at flyve til Los Angeles og så derfra videre til Peru, hvor han havde planlagt at opholde sig det første par uger af sin rejse. Og det var netop LAX, altså den internationale lufthavn i Los Angeles, der på forhånd kunne tage pusten fra Morten, der med sin alder på 23 år selvfølgelig ikke er den mest rejsevante person.

Men han har så vidt jeg kan se forberedt sig grundigt på turen. Han har fortalt, at han er flittig gæst på et dansk rejseforum, hvor en række mennesker fortæller om deres oplevelser på forskellige rejser.

Der har han hentet en masse gode tips til, hvad han helst skal undgå for ikke at løbe ind i vanskeligheder, ligesom han selvfølgelig har noteret sig seværdigheder, som han absolut bør besøge, når han er på de kanter.

Morten har fortalt, at på en af de rejseblogs, han jævnligt besøger, er der også et chatforum, hvor han har været i kontakt med flere mennesker, der har rejst rundt i Sydamerika, ligesom Morten nu planlægger. I sådan et chatforum har han flere gange haft en personlig rejsesnak med et par stykker, der villigt har øst ud af deres egne erfaringer. For eksempel om rejser til Afrika, som du kan se her: http://www.rejsetanker.dk/destination/afrika

På en måde kan man godt blive lidt misundelig på sådan en ung gut, der nu udlever en drøm, som de fleste af os nok har haft, da vi var på Mortens alder. Med et lydløst suk tænker jeg da af og til på, at man skulle have taget chancen, da man endnu var så ung og ikke var bundet af familie, terminer og den slags.

Men jeg glæder mig over, at en fyr som Morten har modet til at kaste sig ud i det. I hans alder er der også bedre vilkår, end da jeg var ung, for den gang var internettet i sin vorden, og man kunne ikke bare finde frem til et eller andet rejseforum, hvor man kunne hente en masse nyttig viden, som kan være medvirkende til at gøre sådan en spændende rejse til en succes.

Der er i hvert fald ingen tvivl om, at de mange gode ideer til rejser, Morten har læst om på nettet, er en god ballast at have med sig, så han kan undgå de fleste af faldgruberne.

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.