Vinterhygge med brætspil

Posted by on december 15, 2013 in Rejser, ferie og fritid | 1 comment

Vinterhygge med brætspil

Når efteråret banker på døren og man stille og roligt trækker inden døre, så findes der næppe noget mere hyggeligt end at tænde op i pejsen eller kaminen og sætte sig tilrette i sofaen eller husets bedste stol. Når man sidder i stuen og ser den glitrende ild, så kan man ikke undgå at komme i godt humør.

Nybagte boller og varm kakao fuldender en råkold efterårsdag, mens man mærker varmen fra ilden brede sig til hele rummet.

Elektronikken har det med at tage over

I rigtig mange familier i dag skal man virkelig gøre sig umage, hvis fjernsynet, mobilen og iPad’en skal være slukket. Men har du overvejet at forlænge hyggestunden med familien foran ilden ved at finde et brætspil frem?

At sidde hele familien og spille og er fantastisk hyggeligt og kan varmt anbefales. Når man spiller deltager alle i familien på lige fod og vælger man de rigtige spil, så har alle en chance for at vinde.

Prøv med et brætspil, som passer til deltagerne

Naturligvis skal man vælge spil, der passer til dem, der spiller! Er der mindre børn med, så kan spillet ”Gulo Gulo” varmt anbefales. Her har børns små hænder en fantastisk fordel, som ofte betyder, at de ender med at vinde.

Er der ældre børn med, er et spil som ”Carcasonne” et rigtig godt bud på en sikker vinder. Her skal man tænke strategisk og logisk. Ny-klassikeren ”Settlers” kan også varmt anbefales. Til begge spil er der lavet rigtig mange sjove udvidelser og måske kender de unge spillene fra online versionerne af samme.

For voksne er ”Dixit” et rigtigt hyggespil, hvor man skal gætte forskellige rigtig flotte billeder. Her kan alle være med og der er ingen ”rigtige” svar, men tværtimod mange sjove indfald, hvor man kan grine sammen og hygge sig.

Puslespil er en god aktivitet, når man er alene

Har man tændt op i brændeovnen og sidder helt alene, så find et puslespil frem og nyd roen, varmen og de flotte motiver.

Kan du huske ”Find Holger” bøgerne, hvor der var tegnet mange sjove historier ind i samme billede? Den hollandske tegner Jan van Haasteren har skabt puslespil i samme genre. Her dukker mange sjove ting frem i puslespillet, i takt med at brikkerne bliver lagt. Måske kan det fange din interesse?

Så nyd efteråret og vinteren med varme i brændeovnen, noget varmt på kanden og et brætspil på bordet, så er der grobund for mange hyggelige timer sammen.

 

Disclaimer

1 Comment

  1. Det lyder næsten lige som her hos os.

    Her har de elektroniske dimser det også med at snige sig ind i dagligdagen hele tiden.

    Vi har dog simpelthen indført en regel om, at vi ind i mellem lægger elektronikken væk i nogle timer og så simpelthen bare hygger os sammen. Ofte tager vi bare en god snak, spiller et spil eller går os en god lang tur – det er kvalitetstid for os.

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.