Et depotrum giver ekstra frihed

I dag har mange danskere lejet et depotrum, hvor de opmagasinerer alle de ting som de gerne vil gemme, men som de ikke har plads til i hjemmet eller virksomheden. Et depotrum giver ekstra frihed, og det gør det, fordi det er muligt at tilgå rummet stort set døgnet rundt, du kan med andre ord tilgå dit depotrum præcis når det passer dig. At depotrummet samtidig er tørt og sikkert er naturligvis blot ekstra fordele, og ingen tvivl om at danskerne for alvor har taget self-storage konceptet til sig.

Det er både privat og erhverv der lejer et depot, og det er ganske enkelt alt muligt som danskerne vælger et opbevare i et depotrum.  Alt fra billeder og møbler til tøj og smykker og en hel masse andre ting, opbevarer danskerne i deres depotrum. Det er i mange tilfælde folk som bor i etagebyggeri, som ikke har så meget ekstra opbevaringsplads, som vælger at leje et rum til diverse ejendele. Det kan også være det ældre ægtepar, som har solgt det store hus, og nu skal flytte i noget mindre, hvor der ikke er plads til alle møblerne, men de vil gerne gemme dem, og lejer derfor et depotrum. Det kan være soldaten som skal udstationeres i en periode, og derfor har udlejet boligen, og derfor har brug for et depot hvor alle ejendelene kan opbevares. Det kan være folk som har arvet, og ikke har plads til arvegodset, men ønsker at gemme det, og derfor vælger de at leje noget plads, indtil de får tingene sorteret, solgt eller givet videre.

Det er i dag ganske nemt og hurtigt at leje et depotrum. Det er blot at besøge en af de mange udbydere indenfor udlejning af depot og depotrum, fortælle dem hvad du skal opbevare, og herefter vil de vise dig et passende rum. Så er det blot at underskrive en lejeaftale, og så kan du faktisk begynde at flytte dine ting ind i dit nye depotrum. De fleste udbydere udlejer deres rum på månedsbasis, og du slipper derfor for at binde dig i mange måneder, hvilket gør det både nemt og fleksibelt for dig som lejer.

Self-storage konceptet stammer oprindeligt fra USA, men er i dag meget anvendt i Danmark og tusindvis af danskere lejer depotrum til alle de ting de gerne vil beholde, men ikke har plads til. Ligeledes bruger mange virksomheder depotrum i perioder, og det geniale er, at du kan behøver at betale for den opbevaringsplads du skal bruge, og du kan nemt skifte til et andet rum, hvis behovet for opbevaring ændrer sig. Opbevarer dine ting sikkert, trygt og tørt, og lej et depotrum hos en af de mange udbydere indenfor udlejning af depotrum.

Der er store såvel som mindre udbydere indenfor udlejning af depotrum i langt de fleste danske byer af en vis størrelse, naturligvis er udvalget større i de store byer. Priseniveauet er dog stort set det samme i langt de fleste byer, og det er faktisk ganske billigt at leje et tørt og sikkert depotrum under fremragende forhold.

 

Disclaimer

En kommentar

  1. Jeg ved i hvert fald ikke hvad jeg skulle have gjort, hvis der ikke var noget, som hed et depotrum. Da jeg for nogle år siden skulle flytte sammen med min (nu eks.) kæreste i en ny fælles lejlighed, fik vi i hvert fald brug for et depotrum at opbevare en masse af vores ting i, inden vi kunne flytte ind i den nye lejlighed. Det var perfekt 🙂

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *