München og Berlin

Posted by on oktober 3, 2020 in Rejser, ferie og fritid | 0 comments

München og Berlin

Det kan godt være, at det var uansvarligt, at vi tog til Tyskland i sommerferien. Men vi kunne jo ikke vide, at den nye bølge med smitte med Corona ville komme så hurtigt. Alle talte om, at den muligvis ville komme til efteråret.

Billige fly

Så vi gjorde, som vi plejer: Vi fandt billige flybilletter på https://www.rejsepriser.dk/ til München, og så lejede vi en bil. I tre uger. Vi kørte rundt til forskellige steder i Tyskland, som vi holder af. Vi er der i mindst tre uger hver sommer. Min mand er tysker, og vi besøger naturligvis noget af hans familie. Det er hyggeligt at være sammen med dem. Især når vi besøger hans bror. Det er ligesom højdepunktet i ferien. Børnene glæder sig meget til at se og lege med deres fætter og kusine, og de får rig lejlighed til at forbedre deres tysk. Vi mener, det er en fordel for dem at kunne tale både tysk og dansk flydende.

Berlin frister jo

Efter opholdet dér tager vi som regel tilbage til München og flyver hjem igen. Men i år skete der så det, at bilen, vi havde lejet, gik i stykker – lige præcist på den fredag, hvor vi havde planlagt at køre tilbage til München. Så vi måtte indlevere den hos biludlejningsselskabet. Og det var ikke godt, fordi vi havde jo regnet med at kunne nå hjem til Danmark på en enkelt dag (Med fly fra München til København. Men det kunne åbenbart ikke lade sig gøre. Så vi måtte finde flybilletter hjem til Danmark fra Frankfurt.

Det var sent, og vi kunne ikke få billetter til et direkte fly. Vi måtte derfor betale for 4 flybilletter til Berlin og derfra videre til København. Irriterende. Men nødvendigt. Vi skulle jo nå hjem i tide, så vi kunne nå at pakke ud få vasket tøj og starte på arbejde mandagen efter. Og Berlin er ikke så tosset heller!

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.