aerial photography of airliner

Flyve på afbud?

I sidder i flyet. Spændt fast. I venter på at flyet får den endelige tilladelse til at lette. Der er aktivitet ude på landingsbanerne. Det ene fly letter efter det andet. Kaptajnen beder jer om lidt tålmodighed, men siger dog, at han forventer, at I letter om tre til fire minutter. Imod Spanien. I smiler til hinanden. Der er ikke så meget at sige. Bare vente. Du læner dig godt tilbage i sædet. Lukker øjnene og venter på, at du kan mærke den der rysten i flyet, som kommer lige inden flyets snude løftes op. Herligt. I skal på sommerferie. 14 dage i Spanien.

Afbudsrejser er sagen

Det var sådan en beslutning, I tog i sidste øjeblik. I søgte hurtigt efter afbudsrejser med fly og hotel og fandt adskillige. Det var faktisk muligt at komme til mange forskellige steder i Sydeuropa med så kort varsel: Beslutningen om 14 dages ferie sydpå blev taget i går morges. I går aftes havde i købt afbudsrejsen med afgang i dag. I brugte derfor hele i går – lørdag – på at kigge på billige rejser, pakke jeres kufferter og håbe, at I ville finde et skønt sted.  Det var først henne på den tidlige eftermiddag, at din partner fandt rejsen til Spanien.

Det er så nemt online

Sitet havde præsentationer af forskellige destinationer dertil. Der var billeder fra områderne og logierne, som bureauerne anvender. Bedst af alt: Der var en præcis rejseplan for afgang og ankomst imellem Danmark og Spanien – og derfra kunne i så selv vælge hjemrejsedato. I overvejede en mulighed – der også var til at betale. Diskuterede frem og tilbage i et par timer – og slog til. I købte jeres afbudsrejse i absolut sidste øjeblik. På dette tidspunkt var kufferterne pakket og I skulle kun huske at printe jeres reservationsnummer ud.

Er det ikke bare skønt at tænke på, at du kan få rejselyst og så komme afsted næste dag?

Disclaimer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *