Drømmen om en tur i luftballon

Posted by on maj 30, 2016 in Rejser, ferie og fritid | 0 comments

Drømmen om en tur i luftballon

Det var egentlig et indslag på vores regionale tv-program, der gav mig ideen til den helt rigtige fødselsdagsgave til min svigermor, der lige er fyldt 75 år. Misse er en rigtig gæv kvinde, der fylder sit liv med masser af aktivitet af enhver slags. Da hun for 8 år siden blev enke, meldte hun klart ud, at hun bestemt ikke mente, at hun var en gammel kone, så nu ville hun til at leve sit liv på en anden måde end tidligere.

Og det skal jeg da lige love for, at hun har levet op til. For eksempel er det svært for os andre i familien at holde tal på de kærester, hun har haft de senere år, men hun udnytter også sit fantastisk gode helbred og gode form til forskellige ferier med masser af aktiviteter og oplevelser.

For eksempel var hun sidste år på en tre ugers ferie i USA, hvor hun også besøgte Grand Canyon, og trods alderen gik hun med på – og fuldførte i flot stil – den krævende vandretur oppe fra det højtliggende plateau og ned til bunden – og selvfølgelig også op igen.

Misse har det godt økonomisk og kan tillade sig at tage på de ferier, hun har lyst til.Hun er dog stadig sparsommelig nok – og hun finder altid de billige flybilletter på nettet.

Men det efterlader også os andre med et problem, hver gang vi skal finde på en gave til hende, for hun har så godt som alt i forvejen. Derfor bliver det ofte til oplevelsesgaver med eventyr af en eller anden art på programmet, men også det kan det efterhånden være svært at få nye ideer til.

Men så var det som sagt, at et indslag på tv handlede om en ældre dame, der trods alderen på næsten 80 år havde vovet sig op i en luftballon og havde været på en timelang flyvetur over den by, hvor hun boede.

Efterfølgende fortalte hun til fjernsynet, at det havde været en fantastisk oplevelse for hende, for hun havde aldrig tidligere set sin hjemegn fra oven. Hun havde ganske vist været oppe at flyve i almindelige flyvemaskiner mange gange, men sin egen by havde hun aldrig set i fugleperspektiv.

For hende havde det været en helt speciel oplevelse, fordi den beskedne hastighed i sådan en ballonflyvning havde givet hende mulighed for at udpege sit eget hus med have, og hun fortalte i interviewet, at hun nu glædede sig meget til at vise naboer og bekendte de mange billeder, hun havde taget under ballonturen.

Det må lige været noget for din mor, bemærkede jeg til min kone, som var helt enig med mig. Misse er som sagt ikke en dame, der viger tilbage for ret meget, så vi var slet ikke nervøse for, at hun ville føle sig den mindste smule skræmt ved tanken om sådan en luftballon tur.

Vi fik det arrangeret med et firma, der gør den slags, og det viste sig da også at være en stor oplevelse for min svigermor. Heldigvis huskede jeg at give hende et kamera med på turen, og hun fik taget en masse gode billeder.

Hendes næste tur har hun allerede købt billetter til – det bliver Paris.

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.