Lagerstyring med teknologi

Posted by on oktober 18, 2013 in It og teknik | 0 comments

Lagerstyring med teknologi

Min egen mening er, at teknologisk udvikling er fascinerende i så godt som alle tilfælde, men min nabo og gode bekendte, Karl Henning, er i hvert lige i øjeblikket ikke af den samme mening. Årsagen er, at en ny udvikling på den fabrik, hvor han har arbejdet stort set hele sit liv, har gjort, at han nu har valgt at gå på pension i en alder af 65 år. Han har ellers gennem de seneste år bedyret, at han i hvert fald ville fortsætte med at arbejde, til han fylder 70 år.

Karl Henning er i løbet af sin karriere på fabrikken avanceret nogle gange, så han afslutter sin erhvervsaktive del af livet med at være lagerchef. Han har de seneste år haft ikke færre end 28 medarbejdere at være chef for.

Men nu er det snart slut med så stor en afdeling, som fabrikkens lager har været gennem de senere år, for virksomheden har valgt at investere i et meget automatiseret lager, hvor det skal være robotter og transportbånd, der skal udføre det manuelle arbejde med at plukke de enkelte komponenter fra lageret til brug i fabrikkens produktion.

Og den proces synes Karl Henning, at han er blevet for gammel til at stå i spidsen for. Det driller jeg ham en smule med, for han er en lun fyr, som i hvert fald indtil nu har haft let ved at følge med udviklingen og lære sig nye måder at gøre tingene på i takt med den teknologiske udvikling.

Han har for eksempel tit fortalt om, hvor stor en omvæltning det var, da hans store lager for godt en halv snes år siden tog moderne it-teknologi i brug i forbindelse med den nødvendige lagerstyring. Før den tid skulle han og medarbejderne møjsommeligt notere ned på papir, hver gang en portion skruer – eller hvad det nu kunne være – blev taget ud fra lageret. Og så var det i øvrigt Karl Hennings ansvar at sikre, at lageret aldrig løb tomt for nogle af de komponenter, som virksomheden bruger i produktionen.

Men så kom den moderne it-teknologi ind i billedet, og jeg kan huske, at Karl Henning den gang fortalte om, hvordan han i lang tid fortsatte med sine notater på papir, for han stolede ikke helt på, at en computer kunne holde ordentligt styr på det hele.

Men det fandt han med tiden ud af, at computeren godt kunne, så på et tidspunkt blev papirarkene smidt væk, og Karl Henning blev mere og mere tilfreds med det langt bedre overblik over den aktuelle situation på lageret, som han kunne aflæse på computerens skærm.

Men nu vil hans arbejdsplads altså et stort skridt videre, og mange af de medarbejdere, som Karl Henning har været chef for, mister deres job, for som sagt skal en stor del af arbejdet på lageret udføres af robotter og transportbånd, så der kun kræves ganske få mennesker til at styre lageret.

Ret beset har jeg ikke ondt af Karl Henning, for han har da bestemt fortjent et afslappet otium.

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.