Ferie takket være rygestop

Posted by on september 23, 2013 in Mad og helse | 0 comments

Ferie takket være rygestop

Hold da op, hvor har min kone og jeg forsøgt mange metoder til at holde op med at ryge gennem vores mere end 20 år lange ægteskab. Vi har prøvet med nikotintyggegummi, plastre med nikotin og vi har endda også strakt os så langt som til at forsøge med hypnose.

Vores ønske om at droppe cigaretterne har været meget stort i mange år, først og fremmest af helbredsmæssige hensyn men naturligvis også af økonomiske grunde. Men i en travlt og til tider stresset hverdag var vores trang til at ryge helt åbenbart større end ønsket om at droppe de skadelige smøger.

Men for godt to år siden valgte vi at gøre et nyt forsøg på at blive tobakken kvit. Det kom sig af, at en god bekendt havde investeret i en e-Cigaret, som hun i øvrigt selv var blevet anbefalet af en kollega.

Der er to steder på nettet, hvor det er muligt at købe de rigtigt gode elektroniske cigaretter:

Jeg havde på et tidspunkt læst om den slags, men jeg hæftede mig ikke specielt ved dem, fordi jeg var overbevist om, at sådan en ikke kunne hjælpe mig. Men vores gode bekendt talte meget ivrigt om sin egen eCigaret, som efter hendes oplevelse var så god en erstatning, at hun stort set ikke savnede de rigtige cigaretter med tobak i.

Hun havde købt sin nye ”narresut” i en webshop i England, og det er vigtigt, forklarede hun, for i Danmark er det ikke lovligt at markedsføre e-væske med et vist indhold af nikotin, som jo ret beset er et giftstof. Hun fortalte, at hun havde prøvet at bruge sin kollegas e-væske uden nikotin, men så fik hun ikke tilfredsstillet sit behov for nikotin.

Jeg argumenterede med, at hvis man alligevel fik den nødvendige dosis af nikotin, var det vel lige så skadeligt som traditionelle cigaretter. Men sådan er det langtfra, forklarede vores bekendte. For med elektroniske cigaretter slipper man for alle de øvrige, skadelige stoffer i almindelige cigaretter. Det gælder selvfølgelig tjæren fra afbrændingen af tobak, men også en lang række skadelig tungmetaller, som findes i røgen fra afbrændingen af tobak.

Samtidig kunne hun fortælle, at det er betydeligt billigere at bruge e-Cigaretter. For hendes vedkommende var de månedlige udgifter skåret ned til lidt under en femtedel, fortalte hun.

Det overbeviste min kone og mig om, at vi i det mindste skulle gøre forsøget, for selv om vi ikke rigtige troede på, at det ville lykkes os helt at slippe smøgerne med den metode, så var der alt andet lige tale om en beskeden investering, som det ville være dumt ikke at forsøge med.

Det er nu godt to år siden, at vi startede med at bruge de elektroniske cigaretter. Jeg vil ikke påstå, at de udgør en fuldgod erstatning for almindelige cigaretter, men det er så tæt på, at både min kone og jeg i de mere end to år nu helt har holdt os fra almindelige cigaretter og udelukkende damper løs på vores e-Cigaretter.

Vi har i den periode sparet en masse penge, som vi har valgt at bruge på nogle ekstra ferier i udlandet.

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.