Fest med effekt

Posted by on januar 1, 2022 in Nyheder | 0 comments

Fest med effekt

Der er vist ingen, som er på arbejdsmarkedet, i dette land, som ikke har forstået, hvor vigtigt det er, at vi har et godt arbejdsmiljø og gode arbejdsrelationer. Danmark er jo i meget vid udstrækning en vidensøkonomi. Vi lever af at være informerede. Vi lever af at udvikle viden. Vi lever af at formidle viden. Og vores samfund lever af at eksportere den viden, som vi udvikler. Derfor ved vi også, at det er vigtigt, at arbejdspladsen fungerer godt. Vi har set det, mange gange i de sidste mange år. Arbejdspladser, som er dysfunktionelle, eller hvor de interne relationer mellem personalet er dårligt, dør. Og det har konsekvenser. Dels for samfundsøkonomien. Dels for de familier, der direkte rammes af arbejdspladsens død.

Styrke samarbejdet

Derfor er det meget fornuftigt, hvad mange arbejdspladser efterhånden har indført som jævnlige ritualer i deres HR-politik: De river en dag ud af kalenderen, hvor ingen skal arbejde sådan rigtigt. Altså hverken videnskabeligt, teknisk eller praktisk. De skal dog møde op. Og de skal deltage i de teambuilding aktiviteter, som arbejdsgiverens rådgiver har planlagt for dem. Det lyder måske lidt ’søgt’. Det er det bestemt ikke. Der er sund fornuft i det. Og jeg vil prøve at forklare dig, hvor fornuften er.

Effektiv teambuilding

Teambuilding er nemlig en måde, hvorpå et hold mennesker, der skal samarbejde, får en mulighed for at lære hinanden bedre at kende. Den viden, som hver især opnår om sine kollegaer, kan senere hen omsættes til en mere effektiv arbejdsproces.
Det lyder måske snørklet. Det er det sådan set ikke. Det handler nemlig om kommunikation. Kan kollegaer kommunikere med hinanden, så glider arbejdet lettere – også selv om der er uenigheder. Sådan er det bare.
Derfor er teambuilding der rykker blevet meget populært. Virksomheder, der er afhængige af, at mange forskellige refleksioner og facetter omkring et specifikt emne har brug for teambuilding. Deres opgave er nemlig ikke bare at finde en løsning på et problem. Deres opgave er at finde den bedste løsning på problemet. Så simpelt kan det forklares.

Så, hvis du nu synes, at din virksomhed ikke fungerer så godt, som den kunne, så skyldes det måske små kommunikationsproblemer internt. Og det kan du gøre noget ved. Du kan fx booke et kort teambuilding forløb for dine (og dig selv) ansatte, så I bliver bedre til at kommunikere imellem jer.

En personalefest med indhold

Det behøver ikke at være teambuilding i form af store, komplicerede events. Det kan være en simpel skattejagt inde i byen, hvor dine medarbejdere får lov til at vise, at de kender særlige steder i byen. Sådan et lille teambuilding kursus kan desuden også være en rigtig god introduktion til den personalefest, som I har planlagt i lang tid. Det giver nemlig alle noget at tale om, når I mødes til festen efter nogle timers skattejagt. Den forbereder alle på, at alle i virksomheden har værdi for den. Og det skaber gensidig respekt. Dermed også større forståelse og effektivt i det daglige arbejde i virksomheden. Så forkast ikke tanken om teambuilding, før du har prøvet det. Det kan nemlig vise sig, at det er løsningen for din virksomhed.

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.