Godt job med udlejning

Posted by on november 22, 2013 in Hus og have | 0 comments

Godt job med udlejning

Min niece Pernille er noget af en slider, der aldrig går af vejen for at tage en ekstra tørn, hvad enten det handler om et job, hun får betaling for, eller om det bare drejer sig om at hjælpe familie eller venner. Hun har således i de to år, hun har været i gang med sit jurastudium på Københavns Universitet haft en række forskellige jobs for at supplere sin SU, så hun kan betale sin husleje og andre leveomkostninger.

Sidst, jeg mødte Pernille, var hun helt oppe i skyerne, fordi hun har fået et nyt studiejob med et fast timetal på 20 timer om ugen, hvilket betyder en betragteligt bedre stabilitet i hendes økonomi.

Hun fortalte, at hun var blevet ansat hos en ejendomsmægler, der ved siden af de normale opgaver med salg af folks huse og lejligheder har en sideløbende forretning med udlejning af alle former for boliger i Købehavn. Pernilles opgave i det nye job er primært at stå for fremvisningen, når firmaet skal udleje bolig et eller andet sted i det indre København.

Men Pernille lagde ikke skjul på, at det nok havde været en medvirkende faktor i forbindelse med, at ejendomsmægleren valgte netop hende til jobbet, at hun er ved at uddanne sig til jurist. Det giver hende jo en god baggrund for at holde styr på, for eksempel hvilke oplysninger en mulig lejer skal have i forbindelse med fremvisningen.

For Pernille selv er det nok også en gevinst, at hun på den måde oparbejder et solidt førstehåndskendskab til de regler, der er gældende omkring udlejning af bolig, for det er jo et område, der er ganske præcist styret af lovgivningen.

Pernille fortalte om et eksempel, hun havde oplevet i sidste uge, da hun skulle udleje lejlighed nummer 12 og dermed den sidste i en totalt renoveret bygning i den indre by. Der er tale om ret små men lækkert indrettede lejligheder, som primært henvender sig til lejere uden børn, fordi de pladsmæssigt ikke lever op til de fleste børnefamiliers behov.

Den potentielle lejer, som Pernille viste lejligheden frem til, var en meget omhyggelig mand, som på forhånd havde sat sig grundigt ind i lovgivningen omkring udlejning af lejlighed. Han havde stillet et utal af spørgsmål, og i den sammenhæng havde Pernille prist sig lykkelig over, at hun har et efterhånden ganske godt indblik i jura i det hele taget, men i særdeles juraen omkring den type lejemål, fordi hun har brugt noget tid på at sætte sig ekstra godt ind i det, efter at hun fik sit nye job.

Jeg glæder mig meget på Pernilles vegne over, at hun har fundet sådan et studiejob, som hun er så glad for. Selv har jeg ikke noget særligt kendskab til den verden, Pernille beskæftiger sig med. Det nærmeste, jeg er kommet, var den gang, jeg skulle fremleje lejlighed i et år, mens jeg var på videreuddannelse i Aarhus. Jeg gik nu ikke meget op i juraen omkring det, for jeg skulle bare have et ordentligt sted at bo.

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.