40plus dating vokser

Posted by on november 14, 2014 in Kunst og kultur | 0 comments

40plus dating vokser

40plus dating vokser, og det er der megen god grund til. Online dating er ikke længere tabubelagt, som det var i 90’erne, og det er blevet mere end almindeligt at finde sin partner online. Så hvorfor skulle det ikke også gælde 40+ segmentet?

40plus dating vokser også af andre årsager. Der er mange der er tro mod deres parforhold ikke fungerer, når de begynder at få tiden til at bruge på at pleje det. Det kan være børnene er blevet så gamle, at de passer sig selv, og at økonomien ikke tynger som den har gjort. Så er det man begynder at bruge tid på hinanden som par, og det er måske her, at man finder ud af, at det ikke fungerer mere, som det har gjort.

Så er det okay, som tiderne er, at lade sig skille og finde en ny partner. Og netop derfor er det at 40plus dating vokser. For det kan godt være man har brudt med sin partner men hvorfor gå mod alderdommen alene. Denne konstatering gør at mange fortsat leder efter en ny partner men på deres egne vilkår. Man skal have en der vil give en pladsen til at være sig selv men samtidig være der for en. Og det er der mulighed for og det har mange åbnet øjnene op for og det er endnu en grund til at 40plus dating vokser.

 

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.