Venner er godt for din lykke

Posted by on december 10, 2017 in Kunst og kultur | 0 comments

Venner er godt for din lykke

Det at have gode venner, som elsker og støtter dig for, hvem du er, er virkelig vigtig for din lykke. Find ud af, hvad der gør en god ven, og lær hvordan du kan være der for dine venner, når de har mest brug for dig. Forskning har vist, at jo bedre kvaliteten af dine relationer er, jo mere sandsynligt er det for at du er glad. At være en god ven til nogen og have venner støtte din ryg, er godt for dit velbefindende. Men hvad er en god ven egentlig?

En god ven er en person, som er der for dig, uanset hvad, også i de meget hårde tider. En person som ikke dommer dig, men respekterer dig og dine valg i livet. En god ven er også troværdig og holder sine løfter til dig. Han eller hun er loyal overfor dig og kunne ikke drømme om at bagtale eller nedværdige dig over for andre.

En god ven vil får dig til at smile og grine når du har brug for det, og trøste dig når du er trist eller ked af det. En god ven er altid ved din side.

Når først man kommer lidt op i alderen kan det for mange være svært at finde nye venner. En ofte overset mulighed for at finde nye venner er at benytte sig af nogle af de mange dating sider. Der er nemlig flere og flere, som har fået øjnene op for, at det er et godt sted at få udvidet sin vennekreds. Så prøv at oprette en profil på en dating side og angiv, at du er på udkig efter nye venner, så er der en god chance for, at du får heldet med dig.

 

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.