Truck1 – anmeldelse og vurdering

Posted by on juli 20, 2017 in Nyheder | 0 comments

Truck1 – anmeldelse og vurdering

Er de såkaldte “krejlere” en saga blot? Hvad sker der med markedet for brugte og nye erhvervskøretøjer og maskiner nu, hvor det åbne og frie marked i EU er ikke blot en realitet men også modnet? Det ser vi lidt nærmere på i denne anmeldelse af en af de mest betydende spillere i markedet for formidling af kontakt mellem købere og sælgere af lastbiler, busser, anhængere, entreprenørmaskiner og meget mere: Truck1.eu, der har sin danske hjemmeside på adressen truck1-dk.com

En samling af det bedste til salg

Truck1.eu driver en række hjemmesider, der er tilpassede de enkelte landes sprog. Den danske hjemmeside på truck1-dk.com er således 100% på dansk. I alt drives der hjemmesider på de respektive landes sprog for 25 lande i Europa samt nogle få ikke-europæiske lande.

Det, der er til slag – uanset land – er en helt enestående stor samling af alt lige fra nye og brugte lastbiler (både trækkere, forvogne, anhængere, specialkøretøjer som slamsugere etc.) over landbrugsmaskiner til autocampere, reservedele og meget mere. Det er ikke Truck1.eu, der er sælger – de samler ganske enkelt annoncerne fra både vognmænd, entreprenører og lastvognsforretninger i hele Europa.

Gratis at benytte truck1

Som kommende køber af et transportmiddel, reservedele eller specialmaskiner er det helt og aldeles gratis at benytte faciliteterne på hjemmesiden. Man søger ganske enkelt efter det, man har interesse for. Lad os sige, at man skal bruge en trækker:

I skrivende stund er der hele 7.748 trækkere at vælge mellem:

Brugte trækkere til salg

 

Nu kan man så sortere efter fabrikat og/eller efter land – og derfra kan man så dykke videre ned i detaljer, til man finder den eller de trækkere, man er interesseret.

Hver enkelt trækker har muligheden for at byde på den med en anden pris end den opgivne samt en helt genial mulighed for at beregne prisen for transporten fra sælger til egen adresse – ikke uvæsentligt hvis man for eksempel handler i Italien eller bare Holland for den sags skyld.

Som køber har man direkte og ubegrænset adgang til sælger, telefonnumre osv. Der er altså ingen “fælder” i form af betaling for at få lv at komme i kontakt med sælger.

Fungerer godt og hurtigt

Hjemmesiden fungerer godt, søgefunktionerne er nemme, og den virker også overskuelig på en mobiltelefon. Naturligvis er det nemmest med en desktop computer – men sådan er det jo for de fleste hjemmesider.

Vi kan ikke rigtig finde noget negativt at sige om TRUCK1.EU – og udvalget er formentlig det største i Europa.

Fem stjerner her fra!

 

 

 

Læs beskrivelsen af konceptet her.

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.