Det franske spil petanque

Posted by on august 21, 2019 in Udendørs | 0 comments

Det franske spil petanque

Petanque er et spil, der oprindeligt stammer fra Frankrig, og som med tiden er blevet meget populært verden over.  Petanque spillet er ganske simpelt og består af nogle kugler, som man kaster med. På siden her: https://www.hyggeonkel.dk/overblik/petanque/ kan ses, hvordan spillet ser ud.

Hvordan spiller man petanque?

Reglerne i petanque er meget simple. Banen, som ofte er lavet af grus eller hårdt sand, skaber rammerne om spillet. Det gælder om, at man skal kaste kugler på en bestemt måde. Nærmere specifikt skal man med sine petanque kugler forsøge at ramme en lille trækugle, som man i spillet kalder grisen. Spillerne, der dyster mod hinanden, kan også med fordel forsøge at ramme hinandens kugler, således at man får skubbet modstanderens kugler længere væk fra grisen.

I petanque er man inddelt i to hold. Som oftest skal der være tre spillere på hvert hold, og hver enkelt spiller har to kugler at gøre godt med.

Hvad associerer man med petanque?

Fordi petanque stammer fra Frankrig er det ofte en sydlandsk, afslappet og hyggelig sommerstemning, der er omkring spillet. I Frankrig er der over 450.000 registrerede petanque-spillere.

Nogle spiller bare for sjov med kammeraterne, mens andre deltager i faktiske turneringer, hvor der er mere på spil end blot æren eller en kold øl. Disse turneringer foregår over en hel weekend, hvor der kan være flere tusinde hold, der dyster.

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.