Enorme mængder batterier

Posted by on august 20, 2013 in Hus og have | 0 comments

Enorme mængder batterier

Har du nogen sinde tænkt over, hvor mange batterier du egentlig bruger i din husstand på et enkelt år? Jeg tør godt garantere dig, at du bliver slemt overrasket, hvis du begynder at tælle op på det. Jeg lavede faktisk et forsøg med en af mine gamle venner for et par måneder siden – advokaten Jesper Windahl – som gik med på at være frivillig i en optælling af hans husstands batteriforbrug. Og lad os bare sige, at han blev overrasket… Han køber stort set alle de batterier, han bruger, på nettet hos butikken batteribyen.dk, så det var ret nemt for ham at lave en nogenlunde optælling.

Nå – nu skal jeg ikke hænge nogen ud her, så selve antallet af batterier vil jeg ikke afsløre men blot anføre, at det var stort. Og det gav faktisk Jesper anledning til at reflektere over mulighederne for at benytte genopladelige batterier for både at spare penge og skåne miljøet. Og der er noget, der tyder på, at netop genopladelige batterier på den lange bane er mere økonomiske og miljøvenlige.

Det er blot væsentligt at huske på, at genopladelige batterier er miljøgift, når de engang ikke mere kan bruges. Du skal derfor bortskaffe dem forsvarligt.

Hvordan ser de genopladelige batterier ud?

De kan se ud på mange forskellige måder. Her er vist et lille udsnit af dem:

Genopladelige batterier

Ofte er den økonomiske gevinst ved at købe en god batterilader og gode opladelige batterier ganske stor – og du sparer jo altså også miljøet for de mange engangsbatterier.

Der er batterier i næsten alt nu om dage – lige fra fjernbetjeninger over ure til legetøj. Og især i børnefamilier er gevinsten ved at kunne genoplade batterierne altså til at tage og føle på.

Prøv selv at kigge lidt på det og vurder, om ikke også du kan spare menge på den måde. Og nyd så, at du samtidig hjælper miljøet lidt på vej!

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.