Spil brætspil og saml hele familien

Posted by on marts 12, 2018 in Rejser, ferie og fritid | 0 comments

Spil brætspil og saml hele familien

I en tid hvor alting går hurtigere og hurtigere, og der er meget stress og jag, også i børnefamilierne, er det en god idé engang i mellem at slappe af i familiens skød og tage sig tid til at andet end at sidde og stirre ind tv- eller computerskærmen hele dagen. Og til det formål er brætspil rigtig gode!

Der findes efterhånden rigtig mange gode spil, som hele familien kan være med til, uanset hvor gamle børnene er. Hvert år bliver der for eksempel unævnt årets familiespil, som I kan tage udgangspunkt i. Og ellers er der ikke noget i vejen for at finde et af de gamle spil frem fra loftet som for eksempel ludo eller matador. Det kan alle være med til, og det er stadig hyggeligt.

Det bedste ved at spille brætspil er, at det er så analog, så I kan alle sammen slappe af i hovedet og snakke og hygge sammen uden skærme. Gør det gerne en gang om ugen, og sæt tid af til det en hel aften. Alle lærer noget og hygger sig med hinanden. Og det kunne vi alle sammen godt trænge til engang i mellem.

 

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.