Puslespil er for alle aldre

Posted by on marts 13, 2017 in Rejser, ferie og fritid | 0 comments

Puslespil er for alle aldre

Føler du dig for gammel til at lægge puslespil? Glem det – puslespil er for alle aldre og er faktisk super god hjernegymnastik.

Hvis du føler dig stresset og har en travl hverdag, så sæt tid af til at nyde et godt gammeldags puslespil. Det kan være du har brug for at være alene om det, hvis du er stresset, men det kan også være et fællesspil for dig og din familie.

Fællesaktivitet for hele familien

Mangler du en hyggelig ting at lave med familien, når alle sidder på deres telefon, iPad eller computer?

Dagens Danmark hygger ikke på samme måde efter aftensmaden, som man gjorde engang.

Hvad plejer du at lave om søndagen, når du skal slappe af? Brug puslespillet som samlingspunkt, når familien går hver sin vej.

Brugen af teknologi er hos mange ved at tage overhånd og splitter nærmest familier ad. Men med en sjov fællesaktivitet kan der blive plads til begge.

Puslespil er ikke kun for børn. Der findes utrolig store puslespil med tonsvis af brikker til at blive forvirret på. Find et til dit og din families niveau og gå så i gang. Gør det eventuelt til en konkurrence – så får I masser af sjov ud af det.

Hjernegymnastik på flere niveauer

Puslespil findes i mange forskellige størrelser og med mulighed for mange små brikker.

Det er faktisk en super måde at træne sin hjerne på samtidig med, at man har det sjovt. Det kan både bruges som en slags træning til hjernen, men det kan også blot være en hyggeaktivitet på et lavt niveau.

Undersøg markedet for hvor mange brikker din hjerne kan overskue, og udfordr så dig selv på et passende niveau. Uanset din alder, uddannelsesniveau og hvad der ellers bliver konkurreret om i dagens Danmark, så kan et puslespil give dig ro fra den stressede hverdag.

Nyd en hel søndag med familien, ligesom man gjorde i gamle dage.

 

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.