Oplev charmen ved livet på landet

Posted by on juni 25, 2013 in Rejser, ferie og fritid | 0 comments

Oplev charmen ved livet på landet

Flere og flere danskere vælger at tage på bondegårdsferie frem for at tage flyveren sydpå. Det hænger sammen med en stigende efterspørgsel på anderledes ferieformer end det helt traditionelle feriehus og her er landboturisme meget attraktivt  ifølge Geir A. Hansen, afdelingschef i VisitDenmark. Når vi holder ferie i dag går danskerne mere og mere efter nærværende kvalitetsoplevelser og i den sammenhæng passer bondegårdsferie perfekt ind.

Børn og voksne har mulighed for at slappe af sammen og klappe nogle af de søde dyr på stedet, få en tur på traktoren eller sidde på toppen af et halmlæs, som skal hentes ind fra marken. Det kan i bedste fald bringe dejlige minder frem fra lange sommerferier tilbragt på ens bedsteforældres landbrug. På bondegårdsferier har man således mulighed for både at slappe af og være aktiv.

Det er også en ferieform, der giver mulighed for at være sammen med nye mennesker, som man enten møder i forbindelse med aktiviteter, eller når aftenmåltidet skal indtages. På flere bondegårdsferier er der mulighed for fællesspisning, når grillen startes op. Her kan man også få en hyggelig snak med værterne, hvis man er heldig. Med de fælles aktiviteter er ferieformen ikke kun oplagt til par, men også til enlige – med eller uden børn – som ønsker sig lidt selskab. Måske går det endda så godt, at man aftaler at mødes igen samme sted året efter.

Har du fået lyst til at komme på bondegårdsferie og opleve livet på landet, er det en god ide at bestille i god tid, da de populære uger i højsæsonen mange steder ofte hurtigt er væk. Flere steder tilbydes der også bed and breakfast, så der er mulighed for at tage en miniferien, hvilket er blevet populært specielt før og efter højsæsonen.

 

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.