Ravensburger er tysk topkvalitet

Posted by on november 7, 2018 in Kunst og kultur | 0 comments

Ravensburger er tysk topkvalitet

Puslespil fra Ravensburger er tysk kvalitet, som du kender det bedst. Udvalget spænder fra begynder puslespil til meget udfordrende voksenpuslespil med flere tusinde brikker. Kvaliteten af brikkerne er i top, både når det gælder børne- og voksenudgaverne. Dvs. de flosser ikke, knækker ikke og passer perfekt sammen. På den måde bliver det hyggeligt at lægge puslespil, når du kan mærke, at du har nogle solide brikker mellem fingrene.

Med til god kvalitet hører også gode motiver, og her er Ravensburger helt klart med fremme i første række. På børnepuslespillene finder du fx søde dyremotiver, som vil vække glæde hos de fleste børn. Du finder også flere puslespil med kendte Disney figurer, som fx Mickey Mouse eller fra Biler og Frost, men slet ikke begrænset hertil. Du finder nemlig også motiver med Minions, Ronja Røverdatter, Pippi Langstrømpe og Gurli Gris.

Voksenmotiverne fra Ravensburger spænder også vidt fra fx motiver fra storbyer verden over. Det kan være Operahuset i Sydney, Prag ved nattetide eller smukke motiver fra Rom eller Paris. Det kan også være mere drømmende, fantasifulde motiver tegnet af forskellige kunstnere eller motiver fra fantasygenren. For både begynder- og voksengenren gælder det, at der burde være noget for enhver smag.

 

Disclaimer

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.