E-cigaretter er populære af flere grunde

Posted by on november 16, 2014 in Indendørs | 1 comment

E-cigaretter er populære af flere grunde

Alle de fordele der er med e-cigaretter gør, at de er populære af flere grunde. Nogle af disse grunde kan være helt basale, mens andre kan være med til at ændre dit liv, og muligvis, give dig en sundere livsstil.

Udover at give dig en sundere livsstil vil du også kunne spare helt op til 80% af de penge som du normalt vil bruge på rygning, da væske til e-cigaretter er langt billigere and almindelige cigaretter. Med det i mente, har du så nogensinde ønsket dig en opsparing?

Hvis du ryger 5 cigaretter om dagen vil du på et år bruge 3650.- danske kroner – hvis du skifter til en e-cigaret vil du spare 2809.- af disse.

Hvis vi skal tage det typiske 20 cigaretter om dagen, ja så sparer du 12000.- – lige til et nyt TV.

Mange grunde til at vælge e-cigaretter

Ligesom det er blevet nævnt, at det er sundere for dig, gør det også, at du slipper for en masse arbejde, når du skal vedligeholde hjemmet.

Med e-cigaretter slipper du også for at din bolig får farven gul – og generelt lugter af tobak når fremmede kommer ind i huset. Ja, faktisk så er det alt der bliver påvirket af tobaksrøg som vil slippe.

Når folk prøver at stoppe med at ryge savner de ofte den følelse når de skal inhalere eller blot have noget i hænderne. De får de med en e-cigaret.

Ligeledes, hvis du vil stoppe med at ryge, kan du tappe ned på den nikotinstyrke som du ryger med. Jo lavere, jo tættere er du på at stoppe med at ryge.

Har du hørt om brand, eller en person der er kørt galt i bilen på grund af en cigaret? – Så er du heldig med en e-cigaret, da du, hvis du taber den, ikke vil komme til at brænde dig og miste opmærksomheden, når du kører i bil.

Ligeledes, hvis du falder i søvn med en cigaret i hånden, og taber den på gulvet, går der heldigvis ikke ild i alting. – Som en bonus til dette, så slukker en e-cigaret selv efter 30 minutter.

E-cigaretter er populære fordi de bliver betegnet som sundere for alle

Tænker du over hvorfor du skal vælge e-cigaretter vil den ofte grund selvfølgelig være at det er sundere for dig som person, og du derfor vil få et sundere helbred. I e-cigaretter finder du nemlig ikke tjære, som er med til at ødelægge dine lunger.

Ligeledes bliver din familie eller dine venner heller ikke udsat for passiv rygning, da dampen forsvinder hurtigt med e-cigaretter.

Er du på en arbejdsplads, hvor du ikke må ryge indenfor pga. rygeloven kan du nu vælge at skide på hvad dine chefer vil – din e-cigaret er nemlig ikke en del af rygeloven, og du kan derfor ryge der hvor du vil.

Til sidst slipper du for at det er pinligt at have nogen med hjemme – eller hvis du har børn, at de har nogle med hjemme, da en e-cigaret ikke udgiver den samme lugt som normale cigaretter gør.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/6 (0 votes cast)
Disclaimer

1 Comment

  1. Der er mange gode ting ved e-cigaretter. En af de rigtig gode ting, som jeg i hvert fald kan komme i tanke om er, hvis der skal ryges i sengen efter sex 🙂 Så er e-cigaretter rigtig gode, specielt hvis det kun er den ene, som ryger 🙂 Sådan var det lige præcis med min sidste fyr, som jeg fandt på chatten lige her: http://www.sexhunt.dk/sex_chat/ 🙂

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *